Na wstępie należy oznajmić, czym tak właściwie jest sprężarka. Otóż jest to urządzenie, które dzięki ściśle określonym ruchom zachodzącym pomiędzy poszczególnym detalami konstrukcyjnymi w jego wnętrzu prowadzi do natężania ciśnienia gazów lub też ewentualnie cieczy.

Wszyscy , którzy choćby w minimalnym stopniu intrygują się przedstawianym temat z pewnością zdają sobie sprawę z faktu, że w najwyższym stopniu rozpowszechnionymi i zwykle spotykanymi są tak zwane kompresory tłokowe. Pośród kompresorów tego typu wolno dokonać jeszcze bardziej dogłębnego podziału na łatwe sprężarki jednostopniowe oraz charakteryzujące się zdecydowanie o wiele bardziej skomplikowanym systemem tłokowym sprężarki dwustopniowe – po więcej uprzejmie zapraszamy na swagelok.

Obok sprężarek tłokowych na uwagę zasługują urządzenia o pokrewnym zastosowaniu, lecz wykorzystujące inne techniki. Mowa w tym wypadku rzecz jasna o sprężarka spiralnych. Sama nazwa tych kompresorów daje do wydedukowania, że sprężanie gazów w ich aspekcie odbywa się na skutek wskazanych typów relacji zachodzących pomiędzy układem dwóch spiral.Współczesnym wariantem sprężarki, który kwalifikowany jest do wyporowych sprzętów tego typu.

Jako jedną z nowinek można dostarczyć fakt, iż pierwsze plany traktujące sprężarki spiralnej pojawiły się na początku dwudziestego wieku, niemniej jednak technologia zezwoliła na utworzenie pierwszego prototypu tego typu urządzenia kilkadziesiąt lat później. W procesie sprężania powietrza w sprężarce spiralnej funkcjonują ze sobą dwie spirale, z jakich jedna jest osadzona na stałe w jednym położeniu i nie ma możliwości wzruszania się. Druga z kolei porusza się tak zwanym ruchem mimośrodowym, co z kolei dosadnie przyczyniło się, że kompresory wykorzystujące tego typu technikę określane są inaczej terminem sprężarki mimośrodowe – przetestuj swagelok.

Należałoby także powiedzieć o tym, że sprężarki spiralnej w zdecydowanej większości wypadków cechują się charakteryzują się ogromnym poziomem niezawodności użytkowania, jednoczonym w jedną, współbrzmiącą całość z oszczędnością zużywanej energii. Te ich przymiotniki, połączone z cichy trybem pracy sprawiają, że są one niejednokrotnie używane w zaawansowanych technologicznie projektach.

Zobacz także: instalacje sprężonego powietrza